BLOG

Výrobky z 3D tiskárny - Posts | Facebook

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Jak to vlastně funguje

3D pera mají své neobvyklé kouzlo, a proto určitě každého napadne, jak tyhle věci fungují. 3D výrobky, konkrétně 3D pera fungují tak, že v něm zavedeny drátky jsou naplněny různými náplněmi, které potom tisknou, neboli píšou na papír. Je určitě zajímavé vědět detailně, jak tyto výrobky fungují a jak jsou nastaveny. V případě čehokoli se můžete obrátit na server 3d-pero.cz, kde najdete veškeré druhy per, doplňků a dalšího příslušenství, které si jen můžete přát a které chcete vyzkoušet. 3D výrobky kolem nás se neustále rozmáhají, proto je určitě dobré vědět, na který spolehlivý internetový portál se můžete obrátit. Vyzkoušejte 3D-pera.cz a uvidíte, že 3D svět má své nenahraditelné kouzlo, kterému podlehne každý.

Picture
3D figurky a výrobky z 3D tiskárny

Výrobky z 3D tiskárny
3D výrobky3D tiskárna se dá použít na výrobu celé řady předmětů. Své využití nachází v oborech, jako je zdravotnictví, průmysl nebo věda a výzkum. Tyto výrobky si ale můžete nechat zhotovit i ke svým soukromým účelům. K výrobě 3D výrobků se používá 3D tiskárna i 3D skener. Jedná se o poměrně nová zařízení, která jsou vynálezem 20. století. Využívají se v nich moderní materiály a technologie, jejichž nabídka se stále rozšiřuje. 3D předměty nacházejí své využití také například v reklamě.
Nabídka 3D výrobků3D výrobkyVýrobky z 3D tiskárny - Posts | Facebook
Většina lidí se rozhodne pro výrobu 3D předmětu tehdy, když hledají něco unikátního, co není běžně možné zakoupit v obchodě. 3D výrobky se tedy nejčastěji zhotovují na zakázku. Vy sami 3D výrobek maximálně popíšete nebo pošlete vlastní návrh toho, jak by měl vypadat, pokud ovšem nevlastníte 3D tiskárnu, na které byste si jej mohli vytisknout. Jestliže nechcete tisknout pravidelně, pak je lepší obrátit se na specializované tiskařské centrum, kde vám ho vyrobí. 3D tiskárna je na pořízení celkem nákladná věc – stojí 20 až 30 tisíc korun a kvůli jednorázovému tisku se ji nevyplatí pořizovat.
Co vše dokáže 3D tiskárna vyrobit
Na tiskárně se dá vytisknout opravdu cokoliv, od náhradních dílů přes boty a oblečení až po 3D figurky lidské podstavy. Musíte jen cílový produkt umět správně vymodelovat a mít dostatek materiálu, ze kterého bude následně zhotoven. 3D technologie se navíc stále vyvíjejí, a to co nebylo možné před rokem, může být realizovatelné klidně už zítra.
Na 3D tiskárně je možné dokonce vyrobit i další 3D tiskárnu. Jedná se mnohdy o prototyp, který si jeho majitel může vyzkoušet jako první. Po vytisknutí na tiskárně je pak možné výrobek možné dále upravovat – zbrušovat nebo i natírat, než dosáhnete jeho finální podoby. Pokud tedy hledáte něco opravdu unikátního, nad zhotovením předmětu na 3D tiskárně rozhodně neváhejte. I tato cesta totiž stojí za vyzkoušení.
3D TISK12 nejlepších webů, kde hledat modely pro 3D tisk, obrábění a vizualizace
NAPSAL JAN HOMOLA  24. 2. 2020  7 MINUT ČTENÍ
SDÍLEJTE
Proč znovu vynalézat kolo, když to už před vámi udělali jiní? Stejně tak můžete ušetřit spoustu času i peněz tím, když se rozhodnete využít dříve vytvořených 3D modelů součástek i celých sestav nejrůznějších výrobků.

Na následujících řádcích vás seznámíme s nejlepšími weby, na kterých najdete 3D a CAD modely použitelné pro výrobu na 3D tiskárnách, CNC frézkách nebo jako obrazová data pro počítačové hry, vizualizace a animace. Na výběr je z několika milionů objektů v mnoha formátech včetně praktického STL, které jsou navíc často k dispozici zcela zdarma.
 

Thingiverse.com
Největší úložiště volně dostupných modelů pro 3D tisk se sice v posledních měsících potýká se stížnostmi ze strany uživatelů, kteří zaznamenávají pomalejší odezvu webu, přesto jde stále o volbu číslo 1 pro každého, kdo hledá model pro výrobu nebo inspiraci, ať už jde o Muskův Cybertruck, hlavu Baby Yody pro cosplay nebo čistě praktické držáky, kryty či pomůcky do domácnosti. Vedle samostatných modelů a jejich kolekcí nabízí Thingiverse také stovky bezplatných lekcí pro všechny úrovně škol. K více než dvěma milionům volně dostupných 3D modelů může každý přispět svým vlastním dílem, neboť právě ze sázky na otevřenou komunitu vychází popularita tohoto webu, který původně vznikl jako doprovodná služba pro uživatele 3D tiskáren MakerBot.

Grabcad.com
Pokud patříte nebo vzhlížíte k profesionálním konstruktérům, pravděpodobně už máte svůj účet na webu Grabcad.com, který je s takřka 7 miliony registrovanými členy pravděpodobně největší on-line komunitou s tímto zaměřením. Vedle sociálního rozměru, který propojuje konstruktéry mezi sebou, je zde rozsáhlá databáze většinou poměrně komplexních modelů v různých 3D CAD formátech, čítající kolem 10 tisíc objektů. Nad rámec této databáze poskytuje GrabCAD navíc unikátní cloudové aplikace pro spolupráci (Workbench) a správu 3D tisku (Print).

Cgtrader.com
Sháníte vyrobitelný CAD model letadlového motoru a nemáte problém za něj zaplatit tisíc dolarů? Právě takové situace řeší on-line tržiště cgtrader.com, obsahující k dnešku již takřka milion převážně profesionálních 3D modelů. O jejich kvalitách nasvědčuje to, že má tento portál více než 2,4 milionu registrovaných uživatelů a data od něj odebírá pětina z pěti set největších firem světa. Pokud hledáte modely použitelné pro 3D tisk, najdete jich zde více než 170 tisíc, přičemž poměrně velké množství z nich je k dispozici zdarma. Jakožto virtuální tržiště vám pak cgtrader.com umožní zpeněžovat vaši vlastní 3D tvorbu, přičemž z každého prodaného modelu obdržíte 70 až 80 % prodejní ceny.

TurboSquid.com
Gigantická databáze obsahující víc než 820 tisíc kvalitních 3D modelů nejrůznějších objektů od technických součástek přes komplexní sestavy (jako je třeba celá ropná plošina) po detailní anatomické modely lidského těla, oslovuje především profesionální tvůrce vizuálního obsahu, jako jsou počítačové hry, speciální efekty nebo virtuální realita. Soubory jsou nabízeny ve čtrnácti různých 3D formátech, kupříkladu STL modelů je v době psaní tohoto článku nabízeno přes 43 tisíc, z toho 765 zdarma.

Instructables.com
Web Instructables.com je splněným snem každého nadšeného kutila. Ať už vyrábíte elektroniku, skládáte vlastní CNC frézku, vracíte do života omšelého veterána, chcete uplést indiánské mokasíny nebo si vyrobit náhradní oko, na tomto webu pravděpodobně najdete podrobný návod, jak na to. Nepřeberné množství projektů je podrobně popsáno formou tutoriálů, videí a obvykle nechybí ani zdrojové soubory pro 3D tisk nebo NC výrobu. Navíc zde najdete sadu unikátních lekcí, ve kterých se můžete naučit ovládat různé výrobní technologie od obráběcích strojů přes svářečky po programování vlastní elektroniky.

3Dwarehouse.sketchup.com
Řádově statisíce 3D modelů všeho možného s těžištěm v oblasti architektury, nábytku, infrastruktury, ale také dopravních prostředků a strojů, najdete v databázi 3Dwarehouse, která doprovází velmi populární 3D modelovací software SketchUp, který je oblíbený pro svoji šikovnou bezplatnou verzi. Jakožto plošný 3D modelář sice není primárně sám o sobě určen pro tvorbu vyrobitelných a tisknutelných 3D modelů, tyto lze však z aplikace získat s pomocí dostupných plug-inů. SketchUp je navíc díky velmi intuitivnímu rozhraní ideálním softwarem pro ty, kdo se teprve seznamují se 3D modelováním a volně dostupné 3D modely zde mohou posloužit jako cenná inspirace.

Databáze modelů od výrobců 3D tiskáren
Vedle již zmíněného Thingiverse.com, které je sice jednoznačně nejhlubší studnicí modelů pro 3D tisk, by byla škoda opomenout databáze od dalších výrobců 3D tiskáren, jež také nabízejí spoustu zajímavého obsahu. Z českých luhů a hájů pochází ta nejmladší z nich – Prusaprinters.org od pražské firmy Prusa Research, staví na globální popularitě svých opensource 3D tiskáren a z produkce jejich uživatelů nabízí již víc než 13 tisíc tisknutelných modelů.
Za pozornost stojí také web Pinshape.com, který v roce 2016 přežil svoji vlastní smrt. Poté, co se jej jeho zakladatelé rozhodli pro neudržitelný obchodní model zavřít, podpořil jeho další existenci výrobce 3D tiskáren Formlabs a zachránil tak od zániku jeho rozsáhlou databázi tisknutelných 3D modelů, diskusní fóra a další užitečný obsah.
Zejména uživatelé 3D tiskáren typů FDM/FFF pak mohou najít užitečné 3D modely také v databázi Zortrax Library, která obsahuje asi devět stovek objektů ve formátu STL optimalizovaných pro materiál ABS.

Vyhledávače 3D modelů
Jelikož databází komerčních i bezplatných 3D modelů je mnohonásobně více než zmiňuje tento článek a ruční procházení každé z nich při hledání vhodného objektu je kontraproduktivní, můžete si ušetřit spoustu času při využití některého z vyhledávačů, které databáze těchto repozitářů indexují podobně jako webový vyhledávač. V případě, že hledáte primárně STL soubory tisknutelných objektů a chcete je získat zdarma, vyzkoušejte STLfinder.com. Mezi zpoplatněnými 3D modely se dobře orientuje web 3dmdb.com, indexující téměř 4,5 milionu objektů nebo Yeggi.com se zhruba poloviční databází.

Mohlo by vás zajímat
3D tiskSkočit na navigaciSkočit na vyhledávání3D tiskárna Easy3DMaker
Pyramida v Chitzén Itzá vytisknutá na 3D Tiskárně
3D tisk neboli aditivní výroba také inkrementální nebo přírůstková výrobní technologie (anglicky 3D printing neboli additive manufacturing (AM)) je proces tvorby třídimenzionálních pevných objektů z digitálního souboru (Additive Manufacturing File – AMF). V aditivních procesech je objekt vytvořen pokládáním souvislých vrstev materiálu, dokud není celý projekt dokončen. Každá z těchto vrstev může být považována za úzce rozříznutou horizontální sekci daného objektu. Z mechanismů 3D tisku také vychází technologie 3D per.

ObsahJak funguje 3D tiskárna - 3D tisk Praha.eu - zakázkový 3D tisk

1Historie
2Průběh tisku
3Trendy3.1Komerční vývoj a využití v České republice
4Využití4.1Velikostní extrémy
4.2Zdravotnictví
4.3Spotřební zboží
4.4Zbraně
4.5Umění
4.6Stavebnictví
4.7Domácí využití
5Odkazy5.1Reference
5.2Související články
5.3Externí odkazy
Historie[editovat | editovat zdroj]
Počátky technologie 3D tisku spadají do druhé poloviny 20. století, kdy si Chuck Hull nechal v roce 1986 patentovat technologii stereolitografie.[1] Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Ale už roku 1980 se pokusil podat patent Hideo Kodama.[2] Před koncem 90. let pak Chuck Hull pod hlavičkou jeho nové firmy 3D Systems vytvořil první zařízení tisknoucí v 3D formátu pro širokou veřejnost, tzv. stereolitografický aparát SLA-1. V té době se tomuto zařízení ještě neříkalo 3D tiskárna, nicméně modely SLA se také staly základem vývoje dnešních 3D tiskáren či CNC strojů. SLA-1 byl využíván pouze beta zákazníky a postupně upravován až přišla na svět podoba SLA-250, která byla nabídnuta široké veřejnosti. StereoLithography Apparatus SLA-1 je doposud k vidění ve Fordově muzeu v DearbornMichigan.
Nástup konkurence na trh přinesl nové technologie, např. modelování depozicí taveniny (FDM, Fused Deposition Modeling) využívající termoplast či selektivní laserové spékání (SLS, Selective Laser Sintering) pracující s CO2 laserem a práškovým materiálem.
3D Systems si však dlouho držela vedoucí pozici na trhu. Pro ukázku, do roku 1996 se po celém světě prodalo přes 600 různých přístrojů SLA.
V roce 1993 Massachusettský technologický institut (MIT) patentoval technologii trojrozměrných tiskařských technik, která pracovala s práškovým materiálem a tekutým spojovačem. Licenci k této technologii poté koupila firma Z Corporation a na její bázi započala vývoj 3D tiskáren jako takových.
Pojem 3D tiskárna tedy pochází až z druhé poloviny 90. let.
Počátkem roku 2012 bylo vynalezeno první 3D pero 3Doodler.
Je tedy zřejmé že 3d tisk ohraničuje více typů technologií.
Typy 3d tiskových technologií:
ADAM – Atomic Diffusion Additive Manufacturing
BJ – Binder Jetting
CFF – Continuous Filament Fabrication
DED – Direct Energy Deposition
DLP – Digital Light Processing
DLS – Digital Light Synthesis
DMLS – Direct Metal Laser Sintering
EBM – Electron Beam Melting
FDM – Fused Deposition Modeling
FFF – Fused Fillament Fabrication
IJ – InkJet
LDA – Nozzle-based method laser deposit welding with wire
LMF – Laser Metal Fusion
LOM – Laminated Object Manufacturing
LPA – Nozzle-based method laser deposit welding with powder
LPBF – Laser Powered Bed Fusion
LPM – Layered Powder Metallurgy
MJP – Multi Jet Printing
MULTI JET MODELING
PBF – Powder Bed Fusion
POLYJET MATRIX
Rapid Freeze Prototyping
SLA – Stereolitogrpahy apparatus
SLS – Selective Laser Sintering
SLM – Selective Laser Melting
SHS – Selective Heat Sintering
Průběh tisku[editovat | editovat zdroj]
K vytištění výrobku je potřeba několik kroků. Prvním je vytvoření 3D modelu. Je zde několik možností jak vytvořit 3D model – nejrozšířenější a i nejjednodušší je vymodelování 3D modelu v tzv. CAD softwaru, další způsob je použití 3D skener a poslední možností je použití obyčejné digitální kamery a fotogrammetrického softwaru. Vytvoření 3D objektu v CAD softwaru je celkem náročné a vyžaduje znalost daného softwaru, avšak uživatel si může se znalostí několika technik vytvořit téměř libovolný objekt. 3D skener je speciální zařízení, které umožňuje naskenovat danou věc v reálném světě a převést jí do digitální podoby, ale ta obsahuje chyby a proto se poté ještě musí upravit v CAD softwaru. V posledních letech se také vynořují takzvané „3D tržiště“, kde je možné stáhnout/koupit mnoho různých hotových 3D modelů, takže uživatel nemusí umět v CAD softwaru.
Poté co je vytvořen/stažen 3D objekt může nastat fáze samotného tisku. Ale před tím se ještě musí provést převod 3D modelu do formátu STL nebo OBJ tak, aby ho software pro ovládání tiskárny přečetl. Dále se musí z formátu STL vytvořit samotné instrukce pro tiskárnu (pohyb motorů, ovládání trysky, …). Tyto instrukce se nazývají tzv. G-kód (G-Code) a pro jejich vytvoření se využívají nejčastěji programy Skeinforge, Slic3r, Cura, atd. G-Code se pošle tiskárně, která pak daný objekt vytiskne.
Většinou se po výtisku ještě objekt upraví. Tyto úpravy zahrnují mimo jiné opilování, odlomení tzv. podpůrných konstrukcí (u technologie FDM) nebo třeba vyčištění (jiné technologie).
Trendy[editovat | editovat zdroj]
Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s polymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. Z konkrétních materiálů se využívají akrylonitrilbutadienstyren (ABS), polylaktid (PLA) či polyethylentereftalát (PET).
V praxi je tato technologie vhodná i pro 3D tiskárny menších rozměrů, což dává předpoklady pro možnosti domácího nasazení. Technologie tisku roztaveným plastem jde současně s vývojem malých domácích 3D tiskáren, které jsou stále více v oblibě. Příkladem domácí tiskárny je RepRap, který je vyvíjen mezinárodní DIY/Maker komunitou a jeho kompletní návrh je volně k dispozici jako otevřený hardware. Lze tisknout i z kovu, skla či buněk.[3]3d tiskárna výrobky - Hledat Googlem
Komerční vývoj a využití v České republice[editovat | editovat zdroj]
Komerční 3D tisk, jehož počátky sledujeme až do osmdesátých let 20. století, je dosud doménou zejména průmyslových firem a podstatná většina produkce 3D tiskáren na světě směřuje do oblasti vývoje prototypů. Největšími světovými výrobci 3D tiskáren jsou společnosti Stratasys a 3D Systems. V České republice byly první průmyslové 3D tiskárny instalovány v polovině devadesátých let brněnskou společností MCAE Systems, jejíž zařízení využívá například Škoda Auto, Tescoma nebo mnozí dodavatelé v automobilovém a leteckém průmyslu. V období největšího rozmachu osobního 3D tisku také v Česku vzniklo několik start-upů, jež vyvíjejí a vyrábějí své vlastní 3D tiskárny, mj. firmy Aroja, be3D nebo David Paškevič (3dsimo). 3D tiskárna Prusa i3, nesoucí jméno českého vývojáře Josefa Průši, je dosud nejoblíbenější osobní 3D tiskárnou na světě. Většinu aktivit v oblasti profesionálního 3D tisku v České republice od roku 2012 zastřešuje konzultant v oblasti aditivní výroby Jan Homola, zakladatel Klastru aditivní výroby, pořadatel největších středoevropských konferencí a výstav o 3D tisku „3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“ na Mezinárodním strojírenském veletrhu, výstavy 3Dexpo a vydavatel webu 3D-tisk.cz, jehož obsah je archivován Národní knihovnou ČR. 3D tisk jako službu při prototypování a malosériové výrobě poskytují i menší firmy.
Využití[editovat | editovat zdroj]
Navzdory velkému zájmu o technologie 3D tisku ze strany médií, jež informují zejména o okrajových a „populárních“ způsobech využití 3D tiskáren, jako je 3D tisk ve vesmíru nebo medicínské experimenty, spadá většina dosavadních aplikací do oblasti vývoje výrobků v průmyslu. Podle výzkumné organizace Gartner v roce 2014 tvořilo cca výrazně nadpoloviční většinu aplikací 3D tisku prototypování a vývoj výrobků.[4] K prvnímu tisku ve vesmíru, konkrétně na nízké orbitě Země, došlo v listopadu 2014, kdy byly vytištěny první testovací vzorky na ISS.[5]
Velikostní extrémy[editovat | editovat zdroj]
Výzkum[6] na Technische Universität Wien odhalil, že je možné vytisknout i objekty v nanometrových velikostech. Vědci použili tekutou pryskyřici a laserový paprsek ve spojení s pohyblivými zrcadly.
Druhým extrémem jsou stavby vytvořené 3D tiskem. Takto „vytisknuté“ domy mají nesporné výhody oproti domům klasickým. Například v čase stavby, kdy 3D tiskárně stačí rekordních 20 hodin k uskutečnění projektu. Dále také ušetření provozních nákladů, vzhledem k počtu lidí provádějících stavbu. Čínská firma WinSun[7] v jednom dni vytiskla 10 jednopatrových domků. Použili při tom tiskárnu o rozměrech 10 metrů na výšku a 6,6 metru na šířku.
Jezdecká postava, generála Laudona. Návštěvnické centru v Novém Jičíně (v domě kde Laudon zemřel), autentický obličej naskenovaný podle busty, kompletně vyrobeno pomocí 3D tisku. autor: Petr Podola
Největším výtiskem v České republice je sousoší jezdecké postavy, „Generál Laudon na koni a pes“ nalézá se v expozici Laudonuv dům v Novém Jičíně.
Zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]3D tiskárna UP! Mini: Dva týdny jsme tiskli jako o život – Živě.cz
Vědci tisknou objekty podobné kostem a podařilo se již vytisknout umělou čelist a lidské ucho. Lékaři doufají,[zdroj?] že technologie nakonec umožní upravit tiskárnu a zásobník tak, aby šlo tisknout „živé“ objekty. Šlo by o vrstvy ze skutečných buněk, které by po nanesení zůstaly funkční. K tomuto postupu by se používala náplň z embryonálních kmenových buněk. Tento materiál je však vysoce citlivý a tak je potřeba tisknout v prostředí, které je pro tento typ buněk uzpůsobeno. Tato technologie by otevřela cestu k vytváření celých orgánů pro transplantace.
Spotřební zboží[editovat | editovat zdroj]
Aktuálním trendem v tomto oboru je tisk nejen surovin, ale už i celého pokrmu. Tento projekt rozvíjí i NASA. Astronauti by se měli dostat k chutnému, výživnému a snadno připravitelnému jídlu. Předpokládá se využití několika náplní, které se na sebe postupně navrství až do konečné podoby.
Na konferenci CES (Veletrh spotřební elektroniky) 2014 Avi Reichental představil typy tiskáren, které laické veřejnosti vytisknou cukrovinky kdekoliv. Tyto tiskárny používají k tisku čokoládu či cukr naplněný vanilkovou, mentolovou nebo melounovou příchutí. Zajímavostí je, že díky nanášení vrstvy za vrstvou je možno dosáhnout tvarů, které by se v klasické gastronomii neobjevily.
Zbraně[editovat | editovat zdroj]
V roce 2012 aktivistická skupina z USA Defense Distributed na svých stránkách uveřejňuje plány a materiály k domácímu vytištění zbraně v 3D tiskárně.[8] Tento krok však nevyvolal žádné pozdvižení, protože se nejednalo o klasickou „palebnou“ zbraň, ale šlo pouze o zbraň plastovou, která byla schopna vystřelit jen jeden plastový projektil. Skupina pokračuje ve své činnosti dále a vyvíjí plány na zásobník a náboje ke zbrani AR-15 a náboje ke zbrani AK-47 (stále plastové). Karta se však obrací 5. května 2013 kdy se na stránkách této organizace objevuje plánek k vytištění jedno-projektilové pistole „The Liberator“. Tato zbraň je totiž schopna vystřelit náboj .380 ACP8, který se normálně používá ve zbraních s ráží 9 mm. Již 9. května stejného roku je tato skupina kontaktována Ministerstvem zahraničí Spojených států amerických s požadavkem ohledně stažení těchto plánů. Tvrzení bylo takové, že skupina tímto porušovala ústavu. Skupina okamžitě vyhověla, v tu dobu se už ale plány nacházely na mnoha internetových stránkách a fórech.
V roce 2013 Texaská společnost Solid Concepts demonstruje vytištěnou kovovou verzi pistole M1911 pomocí průmyslové 3D tiskárny.
Umění[editovat | editovat zdroj]Povlakování výrobků z 3D tiskáren | Open innovations blog | 3D tiskárny, 3d  tisk Praha
V roce 2005 se v akademických kruzích začalo mluvit o možném použití 3D tisku v umění. O dva roky později média pokračují článkem v deníku Wall Street Journal a Time Magazine, kde ukazují 3D vytištěné počiny mezi stem nejlepších designů roku. Během London Design Festival v roce 2011 byla 3D tisku v umění věnována dokonce celá instalace ve V&A (Victoria and Albert Museum).[9] Instalace byla pojmenována Industrial Revolution 2.0 [10]: How the Material World will Newly Materialize.
Část z nedávného vývoje 3D tisku byla odhalena během 3DPrintshow v Londýně, která se konala v listopadu 2013 a 2014. Umělecká expozice obsahovala vytištěná díla z plastu i kovu. Několik umělců, jako je Joshua Harker, Davide Pretem Sophie Kahn, Helena Lukášová, Foteini Setaki ukázali, jak 3D tisk může změnit estetické a umělecké p3D technologie, 3D tisk a MCAE Systemsostupy.
Stavebnictví[editovat | editovat zdroj]
Začíná se experimentovat také s 3D tiskem pro stavění domů a budov. Věnuje se tomu například americká firma Apis Core nebo startup Icon, který se snaží o tisk nízkonákladových domků v chudinských oblastech Latinské Ameriky. Mezi další společnosti, které se 3D tiskem budov zabývají, patří také čínská firma WinSun, která má v Šanghaji obří 3D tiskárnu s výškou 20 metrů, šířkou 10 m a délkou dokonce 40 metrů.[11]
Domácí využití[editovat | editovat zdroj]
Malé 3D tiskárny se začínají čím dál více využívat také v domácnostech, zejména mezi nadšenci v oblasti technologie. Existuje mnoho aplikací, kde je možné jednoduché 3D modely navrhnout i bez velkých znalosti CAD softwaru. Malé 3D tiskárny se v domácnostech využívají zejména na drobné domácí potřeby, náhradní díly, dekorace nebo jiné pomůcky, které se vám mohou v domácnosti hodit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
 THAYER, Jeffrey S. „Competitive Strategic Advantage Through Disruptive Innovation.“ [online]. c1984. Dostupný z WWW: <http://dspace.mit.edu/bitstream/handle/1721.1/10954/35749974.pdf>.
 The history of 3d printer: from rapid prototyping to additive fabrication
 3D tisk ze skla, písku i kmenových buněk
 Gartner.com
 WALL, Mik. Space Station’s 3D Printer Makes 1st Part [online]. Space.com [cit. 2014-11-26]. [ttp://www.space.com/27861-3d-printer-space-station-first-part.html Dostupné online]. (anglicky)

 www.tuwien.ac.at [online]. www.tuwien.ac.at [cit. 2016-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-19.

 www.yhbm.com [online]. www.yhbm.com [cit. 2016-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-26.

 Defense Distributed
 V&A (Victoria and Albert Museum)
 PRECLÍK, Vratislav: Průmysl 4.0 a jeho základní koncept, in Strojař: časopis Masarykovy akademie práce, leden – červen 2019, roč.XXVIII. , dvojčíslo 1, 2 . ISSN 1213-0591, registrace Ministerstva kultury ČR E13559, str. 1 – 11
 BAJEROVÁ, Jarmila. 3D tisk ve stavebnictví: Levné bydlení v domech brzy budoucností?. www.elektrina.cz [online]. [cit. 2019-10-15]. Dostupné online.Nejrychlejší 3D tiskárna světa UNIZ vstupuje na český trh – Tojesenzace.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]
Rapid prototyping
Expozice Laudon
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
 Obrázky, zvuky či videa k tématu 3D tisk ve Wikimedia Commons
J. Průša, Základy 3D tisku – ke stažení zdarma
3D tisk v praxi – Případové studie 3D tisku ve výrobě
Může zmizet velký průmysl? – Přítomnost.czD tiskárny se v domáco
Využití domácí 3D tiskárny